Porównywarka kont bankowych

Porównywarka kont bankowych to niezwykle przydatne narzędzie, ułatwiające wybór rachunku, najbardziej odpowiadającego naszym oczekiwaniom. Z porównywarek mogą z powodzeniem korzystać osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, osoby, które taką działalność prowadzą oraz firmy lub instytucje mające osobowość prawną, planujące otwarcie rachunku na potrzeby prowadzonej przez nie działalności.
Porównywarka kont bankowych umożliwia porównanie podstawowych opłat związanych z prowadzeniem i utrzymaniem rachunku oraz funkcjonalności dodatkowych, które coraz częściej pojawiają się w ofertach banków. Z narzędzia warto korzystać zawsze wtedy, gdy chcemy porównać konkretne parametry, dzięki temu można zaoszczędzić czas, poświęcony na wybór najlepszej i najbardziej satysfakcjonującej oferty.
Z jakich porównywarek korzystamy najczęściej?

Porównywarka kont osobistych
Konta osobiste nazywane też kontami oszczędnościowo – rozliczeniowymi, są najczęściej używanymi produktami bankowymi. Praktycznie każdy posiada takie konto i jest ono wykorzystywane do bieżących rozliczeń. Na konto osobiste wpływają wynagrodzenia, emerytury i renty, przy jego pomocy uiszczamy opłaty za faktury (media, czynsze, etc.), wypłacamy też pieniądze, korzystając z kart bankomatowych. Konta osobiste często służą też do gromadzenia pieniędzy w programach payback i umożliwiają łatwy dostęp do dodatkowych usług bankowych.
Porównywarka kont bankowych osobistych (czyli rachunków typu ROR) umożliwi przede wszystkim przeanalizowanie kosztów prowadzenia rachunku i wszystkich jego funkcjonalności. Wybierając konto przy użyciu porównywarki, należy zwrócić szczególną uwagę na:
– wysokość opłat za prowadzenie rachunku; choć są to kwoty najczęściej symboliczne, niektóre banki mogą nimi dość często manipulować i wprowadzać pewne wymogi zwalniające konto z opłat lub ograniczające wysokość opłaty do akceptowalnego przez klienta poziomu. Najczęściej, o ile konto nie jest całkowicie bezpłatne, zwolnienie z opłat przysługuje osobom, których wpływy na rachunek przekraczają ustaloną przez bank kwotę, lub które co miesiąc dokonują transakcji na kwotę określoną w regulaminie,
– wysokość opłat za przelewy – jeśli wykonujemy ich dużo, wysokość opłat z tego tytułu może mieć znaczący wpływ na koszt utrzymania i prowadzenia rachunku, dobrą praktyką jest zwalnianie z opłat przelewów, które klient wykonuje samodzielnie za pomocą internetowego serwisu transakcyjnego,
– wysokość opłat za wydanie i utrzymanie karty bankomatowej oraz za wypłaty z bankomatów należących do innych banków – ma znaczenie o tyle, że karta jest w tej chwili podstawowym instrumentem służącym do zarządzania posiadanymi pieniędzmi. Przy dużej ilości transakcji zawieranych z jej użyciem dodatkowe lub zbyt wysokie opłaty z tego tytułu, znacznie zmniejszają opłacalność rachunku.

Porównywarka kont bieżących
Każda firma, która chce sprawnie funkcjonować na rynku gospodarczym, powinna mieć konto bieżące. W odniesieniu do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, posiadanie takiego konta nie jest co prawda obowiązkowe, ale mimo wszystko ułatwia ono zarządzanie finansami. Oferty banków dla firm nie są aż tak korzystne, jak oferty adresowane do osób prywatnych, niemniej jednak i wśród nich można znaleźć konta bankowe mniej lub bardziej opłacalne.
Co wziąć pod uwagę wybierając konto?

Oczywiście wysokość opłat, i to wszystkich tych, które wymieniliśmy powyżej. Dla aktywnie działających przedsiębiorców nawet wysokość opłaty za przelewy ( o ile w skali miesiąca jest ich sporo) może mieć ogromny wpływ na stan firmowych finansów.

Małe i średnie przedsiębiorstwa powinny też przeanalizować oferty pod kątem udogodnień oferowanych tego rodzaju podmiotom. Ostatnio panuje prawdziwa moda na promocję firm z grupy MŚP toteż banki oferują szereg udogodnień takim właśnie klientom.

Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o opłacalności rachunku bieżącego, jest dodatkowa oferta banku w zakresie kredytowania działalności. W wielu branżach należy liczyć się z sezonowością pracy i, co za tym idzie, sezonowością częstotliwości i wysokości wpływów na konto. W takiej sytuacji możliwość uzyskania kredytu obrotowego (finansującego bieżącą działalność) może mieć kluczowe znaczenie na ostateczną ocenę przydatności wybranego konta.

Usługi dodatkowe
Czy one są istotne? Okazuje się, że tak. Coraz więcej banków nawiązuje współpracę z ubezpieczycielami, systemami umożliwiającymi gromadzenie punktów lojalnościowych, czy wręcz z podmiotami prowadzącymi działalność handlową, usługową, a nawet rozrywkową. Z punktu widzenia aktywnych osób oferta usług dodatkowych może mieć kluczowy wpływ na wybór rachunku i na nią też warto zwrócić uwagę porównują oferty instytucji finansowych.
A jakie usługi dodatkowe oferują banki?

Ubezpieczenia
Przede wszystkim możliwość uzyskania korzystnych ubezpieczeń majątkowych, zdrowotnych, a nawet specjalnych. Coraz częściej banki oferują klientom możliwość ubezpieczenia się na życie, możliwość zawarcia ubezpieczenia zdrowotnego umożliwiającego korzystanie z usług prywatnych gabinetów i sieci medycznych, czy wreszcie możliwość ubezpieczenia assistance dla siebie lub mieszkania czy domu.

Programy lojalnościowe
Programy lojalnościowe umożliwiają gromadzenie punktów, które można zmieniać na nagrody lub konkretne pieniądze. Dzięki nim klienci banków (i innych firm) mogą aktywnie oszczędzać robiąc zakupy i dla części z nich, możliwość takiego oszczędzania jest podstawowym kryterium decydującym o ocenie (i wyborze) konta osobistego.

Zniżki na zakup produktów i usług
W ramach współpracy z firmami działającymi w różnych sektorach rynku, banki coraz częściej w ramach współpracy udostępniają swoim klientom możliwość zrobienia tańszych zakupów. Dzięki temu klient może zaoszczędzić, bank przetransferuje pieniądze, a podmiot współpracujący z bankiem uzyska dochód ze sprzedaży. Jeśli aktywnie kupujesz, sprawdź ofertę banków pod tym kontem.

Usługi bankowe są w tej chwili na tyle zróżnicowane, że wybór konkretnej oferty naprawdę nie jest łatwy. Stąd też rosnące znaczenie porównywarek kont bankowych – bezpłatnych narzędzi dostępnych online.

Redakcja

Dodaj komentarz